Od obézního designéra ke zdravotnímu trenérovi.

Peter "docent" Csösz

Po 30+ letech sedavé práce marketingového grafika, jsem se rozhodl pověsit řemeslo na hřebík. Dostat se pod sto kilo, zbavit se bolestí zad a stát se zdravotním trenérem.

Vystudoval jsem Fakultu elektrotechniky Technické univerzity v Košicích. V raných devadesátkách, kdy se u nás objevily první Macy, mě zaujala počítačová grafika, která mě později i úspěšně živila. Jiný význam slova "docent" znám právě ze studentských let, kdy jsme si utahovali z tlouštíků, že jsou "přes-centi", zatímco my byli pořád "do-centi". 
Poznámka: 100 kg je ve starších jednotkách jeden metrický cent. 

Obezita a permanentní bolesti zad

Tehdy jsem netušil, že mě později, díky sedavé práci a pracovnímu stresu (příčině mé nepravidelné stravy), potká stejný osud: obezita I. stupně doprovázená bolestmi zad. Občas jsem navštívil posilovnu a různé skupinové lekce. Bolesti se přesto plíživě, s narůstajícím věkem, stále stupňovaly. Nevěděl jsem, že i když cvičím správnou technikou, ale nevhodně zvolenými cviky, už tak přetížené svaly ještě více přetížím (typicky sedy-lehy), a jenom prohloubím své svalové dysbalance získané sedavou prací.

Problémy s páteří vyvrcholily tak, že jsem nedokázal ujít více než 100 metrů. Aby se mi lépe chodilo, naše babča mi půjčila své trekové - asi třistakilové - hole :) Začal jsem hledat nějaké lehčí hůlky. Tak jsem objevil kouzlo Nordic Walking. 

Docentem na vzduchu

Absolvoval jsem u MTS akademie klientský kurz severské chůze s holemi. Nejen, že se mi povedlo moje bolesti významně "rozchodit", ale povedlo se dostat i pod mých vysněných 100 kg a stát se "docentem" :) Odsud byl už jenom krůček k Instruktorovi Nordic Walking. Díky Mgr. Janě Stejskalové z Českomoravské federace Nordic Walking se to povedlo.

Zdravotním trenérem

Baví mě jít do hloubky a přijít věcem na kloub. A protože bolesti stále přetrvávaly, i když v mnohem mírnější formě a rentgen ani magnetická rezonance neprokázaly žádné patologie, vrátil jsem se k rehabilitačním cvikům, které jsem dostal od fyzioterapeuta. Po nějaké době už mě nebavily a hledal jsem na webu další cviky na zpestření. Tak jsem se dopracoval ke cvičení ve vývojových pozicích a funkčnímu tréninku. Jelikož se navíc v rodině objevil výhřez ploténky, proto, jak už bývá mým zvykem, dalším krokem bylo získání kvalifikace zdravotního trenéra :)

Důkladným studiem anatomie pohybového aparátu, svalových dysbalancí, nekonečných hodin teorie i praxe s fyzioterapeuty v Improve Academy, pravidelným cvičením, ale také díky "pokusům" na vlastním těle, postupně zvětšuji pohyblivost mých kloubů a zbavuji se bolesti bederní páteře.

Pokud zdravotním cvičením pomůžu někomu takovému, jakým jsem byl i já, bude mít mé úsilí smysl.

Kvalifikace:

  • Certifikovaný Trenér funkčního cvičení (osvědčení pro činnost instruktor zdravotní tělesné výchovy), absolvoval v Improve Academy, s akreditací MŠMT.
  • Certifikovaný Instruktor Nordic Walking s nejvyšší kvalifikací (osvědčení pro činnost instruktor kondiční chůze), absolvoval ve Faktor Plus / ČMFNW, s akreditací MŠMT.
  • Člen Českomoravské federace Nordic Walking.

Kontaktní údaje:

Ing. Peter Csösz
Zázvorkova 2003/14
155 00 Praha 5 - Lužiny
Česká republika
T: +420 608 160 716
IČ: 87233070
Nejsem plátcem DPH.

Z Instagramu